Biologia na czasie 2 zakres rozszerzony do nauki w liceum to podręcznik przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (liceum ogólnokształcące i technikum), którzy realizują przedmiot biologia na poziomie rozszerzonym. Podręcznik zawiera treści z zakresu metabolizmu, anatomii i fizjologii człowieka.

 

Seria “Biologia na czasie”

Seria składa się z czterech podręczników- jednego z zakresem podstawowym i trzech z zakresem rozszerzonym. Uzupełnieniem dla podręcznika z zakresem podstawowym są “Karty pracy ucznia”, a dla podręczników z zakresem rozszerzonym są to “Maturalne karty pracy”. W ramach tej serii powstał także atlas anatomiczny “Tajemnice ciała”. Dla maturzystów przygotowane są także: “Zbiór zadań”, “Repetytorium” i “Vademecum”. Do podręczników dołączone są także płyty zawierające multimedialny atlas anatomiczny.

 

 

Co zawiera podręcznik “Biologia na czasie 2“?

Podręcznik składa się z 384 stron. Materiał w podręczniku “Biologia na czasie 2” podzielony jest na trzynaście rozdziałów, a każdy dział składa się z kilku tematów. Tytuły rozdziałów:

1. Metabolizm

2. Organizm człowieka. Skóra- powłoka ciała.

3. Aparat ruchu.

4. Układ pokarmowy.

5. Układ oddechowy.

6. Układ krążenia.

7. Obrona immunologiczna organizmu.

8. Układ wydalniczy.

9. Układ nerwowy.

10. Narządy zmysłów.

11. Układ hormonalny.

12. Rozmnażanie i rozwój człowieka.

13. Choroby a zdrowie człowieka.

 

Elementy podręcznika “Biologia na czasie 2

1. Choroby współczesnego świata- pogłębienie wiedzy o najczęstszych chorobach człowieka (uczeń poznaje ich przyczyny, skutki i profilaktykę).

2. Obserwacje i Doświadczenia- dokładne opisy umożliwiają przeprowadzenie doświadczenia zarówno w domu jak i w szkole (szczegółowe plany badań i obserwacje, które są widoczne po wykonaniu doświadczenia).

3. Podsumowania- skuteczne powtórzenie materiału po każdym dziale (w formie tabel i schematów).

4. Testy sprawdzające- umożliwiają sprawdzenie swojej wiedzy po każdym dziale.

5. Testy maturalne i To było na maturze!- uczeń ma możliwość rozwiązania zadań typu maturalnego przy okazji poszczególnych tematów/ działów.

6. Infografiki, fotografie i obszerne teksty- dzięki nim uczeń może łatwiej zrozumieć pewne zagadnienia i procesy (również związki między funkcjami człowieka a jego budową).

7. E-testy- aplikacja umożliwiająca m.in. rozwiązywanie zadań maturalnych w formie multimedialnej na komputerze.

 

8. Linki do ciekawych artykułów na stronach internetowych (treści nadobowiązkowe, ciekawostki).

 

 

 

 

 

9. Ciekawostki w każdym rozdziale- rozbudzają zainteresowanie przedmiotem wśród uczniów.

 

 

Dodatkowe informacje o podręczniku

  • Autorzy: Franciszek Dubert, Ryszard Kozik, Adam Kula, Stanisław Krawczyk, Władysław Zamachowski, Maria Marko-Worłowska.
  • Wydawca: Nowa Era.
  • Rodzaj oprawy: broszura.
  • Format: 170mm x 240mm.
  • Numer dopuszczenia: 564/2/2013/2016.
  • Rok wydania: 2016.