Przedmioty podstawowe musi zdać każdy. Matura jest w tej kwestii niewzruszona. Elementarna wiedza, świadczy o naszym ogólnym poziomie. Egzaminy to jednak nie tylko matematyka, język polski czy też obcy. Oprócz nich, uczniowie wybierają tzw. przedmioty obieralne.

Biologia jako przepustka na studia

Biologię na maturze wybiera się z pełnym przekonaniem. Nikt raczej nie zdaje jej z przyjemności. Pewne kierunki studiów, wymagają jednak wiedzy z zakresu tego przedmiotu.

Prym wśród nich wiodą uczelnie stricte medyczne (jak na przykład Gdański Uniwersytet Medyczny). Jak się jednak okazuje, biologię na maturze muszą zdawać również sportowcy. Wśród trójmiejskich uczelni, wymagana jest chociażby na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Podręcznik to podstawa

Niestety, ale w zakresie biologii, pole manewru ucznia jest ograniczone. Musi się on opierać na pomocach naukowych. Często decyzję o chęci studiowania w konkretnym miejscu, podejmujemy w trakcie liceum. Jeżeli nie jesteśmy na profilu biologicznym bądź chemicznym, podręcznik stanowi podstawę naszych przygotowań.

Do polecanych propozycji zaliczyć można na przykład Teraz Matura Biologia. Przy książkach tego typu, ważny jest już sam układ. Biologia to przedmiot trudny, bardzo pamięciowy. Jeżeli wiedza zostanie przekazana w zły sposób, uczeń minimalizuje swoje szanse na dobry wynik.

W odpowiedniej książce, znajdziemy treść programową podzieloną na sekcje. Każda z nich, powinna przekazywać wiedzę z określonego zakresu. Uporządkowanie jest bardzo istotne. Pozwala na odpowiednie ,,poszufladkowanie” konkretnych pojęć. Nie są one w żadnym wypadku oczywiste, często odnoszą się do kilku kwestii.

Systematyczna praca i lata poprzednie

Znalezienie motywacji bardzo często staje się pierwszym problemem. Musimy pamiętać o tym, że sama matura będzie dopiero naszym pierwszym krokiem. Studia medyczne to tzw. ,,matura rozszerzona” co pół roku. Są wyczerpujące, wymagają poświęcenia oraz wytrwałości. Szkoda, że często się ich nie docenia.

Dobrą metodą przyswajania wiedzy, jest systematyczne rozwiązywanie egzaminów z lat poprzednich. Są ogólnie dostępne. Powielają się zaś zadania, które w nieco zmienionej formie pojawiają się w latach kolejnych. Odpowiednie przygotowanie, wymaga przede wszystkim spójnego planu. Każdą dawkę wiedzy możemy posiąść przy odpowiednim czasie.

Metody nauki

Chociaż w wypadku biologii często bywa to abstrakcyjne, materiał dobrze jest zrozumieć. Jeżeli coś staje się intuicyjne, zapamiętujemy to w naszej podświadomości. Takie pojęcie przyjdzie nam na myśl nawet przy olbrzymim stresie. Matura z biologii to często wyznacznik naszej dalszej ,,kariery”. Dlatego też porcja nerwów nieodłącznie towarzyszy nam na egzaminie.